iranembberlin97

تعزيه در قاره سبز به همت سفارت ايران در برلين

تعزيه در قاره سبز به همت سفارت ايران در برلين

 

 

با تلاش و رايزني هاي فرهنگي سفارت ايران در برلين قرار است از 13 مهر ماه نمايش فرهنگي، مذهبي و اسلامي تعزيه به سبك تعزيه قزوين در آلمان و لهستان اجرا شود.

سيد علي موجاني ، رايزن فرهنگي ايران در سفارت برلين ضمن تاييد اين خبر گفت: قرار است اين نمايش به سرپرستي سيف الله شكري در المان و لهستان اجراهايي داشته باشند. براي اينكه اين اتفاق مبارك رخ دهد سفارت ايران در برلين ، انستيتو حافظ و زايطن فررهنگي ايران در المان  و كنسولگري ايران در هامبورگ با هم همكاري كرده  و مقرر شده اين مراسم در شهر هاي برلين و هانبورگ و فرانكفورت اجرا شود.

ايشان اظهار داشتند اين برنامه قرار است 10 روز هم براي ايرانيان مقيم آلمان و هم در مراسم رونمايي از كتاب مقتل الحسين  در نمايشگاه بين المللي كتاب فرانكفورت  براي عموم مردم اجرا خواهد شد.

رايزن فرهنگي  سفارت ايران در برلين اظهار داشت: در تلاش هستيم تا با همكاري رايزن فرهنگي ايران در ورشو لهستان برنامه هاي مشابهي هم در اين كشور داشته  باشيم.

قرار است تعزيه خواني در آلمان به زبان فارسي باشد ولي در لهستان اين برنامه ترجمه لهستاني هم خواهد داشت.

سيف الله شكري به عنوان سرپرست گروه تعزيه قزوين و  پژوهشگر موسيقي سنتي و آييني و تعزيه هم اظهار داشت: در پنج سال گذشته برنامه هايي در خارج از كشور داشته ايم و اين اولين بار است كه با همت سفارت برلين در اروپا اجرا خواهيم داشت.

وي در خصوص تعزيه خوانان اين مراسم گفت: خود بنده به عنوان سرپرست گروه انجام وظيفه خواهم كرد ولي سه نفر ديگر از اساتيد تعزيع خواني سبك قزوين آقايان استاد محمد بخشي نيا، امير صفري و محسن گيوه گش اين مهم را تقبل كرده اند.

 

تعزيه هنري ايراني و شيعي

شكري اذعان داشت كه تعزيه تنها هنر و تئاتر خاص مردم شيعه و ايران است و در كشور هاي ديگر اگر هم باشد خيلي ابتدايي و الگو گرفته از ايرانيان است.

وي هدف از اجراي اين مراسم با هماهنگي سفارت ايران در برلين را معرفي هنر  و جنبه هاي خاص اين مراسم به مجامع علمي دنيا  و اروپا دانست.  موسيقي تعزيه يكي موسيقي سنتي و اييني ايران و متعلق به 500 سال پيش است كه اصيل ، فاخر و بكر باقي مانده است. ضمن اينكه تعزيه هنري برگرفته از نقالي، پرده خواني ، شمايل گرداني و مينياتور است.

شكري برنامه تعزيه خواني در المان و لهستان را اينگونه بيان كرد كه در 13 مهر ماه به آلمان خواهند رفت  و 10 روز در اين كشور حضور خواهند داشت كه هفت روز اجرا و سخنراني خواهند داشت و پس از آن به لهستان خواهند رفت.

وي در پايان اين سنت و هنر ايراني را ارج نهاد و گفت: سن تعزيه خواني هر روز بالاتر مي رود و نياز است عده اي از جوانان جاي اين تعزيه خوانان را بگيرند. اما متاسفانه جايي وجود ندارد تا اين هنر آموزش داده شود.

 

  براي مشاهده تصاوير سفارت ايران در برلين به گالري تصاوير سايت مراجعه فرماييد

 

 

 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۰۳:۵۱ توسط:iranembberlin97 موضوع:

ايرانيان خارج از كشور با اين طرح با ميهن باز مي گردند

ايرانيان خارج از كشور با اين طرح با ميهن باز مي گردند

 

  طرح تسهيل ورود ايرانيا نخارج از كشور تصويب شد. اين طرح از تاكيدات رياست جمهوري روحاني بود كه آقاي قشقاوي تاييد تصويب اين طرح را اعلام كردند.

 

حسن قشقاوي، معاون پارلماني، كنسواي و امور ايرانيان وزير خارجه كه صبح امروز در سالن علامه جعفري وزارت امور خارجه در نشست خبري حضور داشت با بيان اين كه طرحي تحت عنوان تسهيل ورود ايرانيان به داخل كشور تصويب شده است خاطرنشان كرد: اين طرح از دستورات اكيد رييس‌جمهور بود كه حاصل جلسات نهادهاي ذيربط با مشاركت وزارت امور خارجه بوده و سرانجام تصويب شد.

 
وي ادامه داد: همه هموطنان خارج از كشور با مراجعه به نمايندگي‌هاي وزارت خارجه مي‌توانند درخواست گذرنامه و يا برگه جايگزين براي ورود به ايران داشته باشند.

 
قشقاوي خاطرنشان كرد: به همه گفته‌ايم كه بدون توجه به اسناد اقامتي آن‌ها مي‌توانند برگه ورود ارائه دهند و به محض آنكه سندي از سوي فرد كه نشانه‌ ايراني بودن او باشد ارائه شود نمايندگان ما موظف هستند گذرنامه يا اسناد مطابق با آن را ارائه دهند.

 
معاون وزير امور خارجه با بيان اين كه هموطنان ما مي‌توانند به محض ورود به كشور با ارائه سندي كه ايراني بودن آن‌ها را نشان دهد مجوز ورودبه كشور را دريافت كنند افزود: آن‌ها از اين طريق مي‌توانند ورود آساني داشته باشند و هيچ نيازي به بررسي در خارج از كشور نيست. آنها به راحتي مي‌توانند وارد كشور شوند و هيچ برگه و يا سندي درباره‌ اسناد اقامتي آن‌ها از سوي ناجا يا ساير ارگان‌ها خواسته نمي‌شود. بنابراين هر سندي كه نشان دهد فرد ايراني است براي دريافت گذرنامه و ورود به كشور كفايت مي‌كند.
 

قشقاوي با اشاره به مثبت بودن تلاش‌هاي وزارت خارجه در آزادي زندانيان گفت: با 28 كشور نشست‌هاي منظم كنسولي داريم و به 42 كشور 3 موافقت‌نامه معاضدت قضايي در امور مدني و كشوري و همچنين انتقال محكومان و استرداد مجرمين را ارائه داديم كه برخي از آنها مانند تركمنستان آن را امضاء كردند.
 

وي ادامه داد: همچنين با برخي از كشورها موافقت‌نامه نداريم ولي انتقال مجرمين صورت گرفته است مانند انتقال مجرمين ميان ايران و ارمنستان و چين. در رابطه با تركمنستان نيز طي 4 ماه اخير 53 ايراني عفو و آزاد شده‌اند و ما نيز 9 تركمن رابه اين كشور انتقال داديم. علاوه بر اين بايد بگويم 80 درصد زندانيان در خارج از كشور جرم مواد مخدر دارند. در 4 سال اخير تعداد زندانيان مواد مخدر ما در عربستان به صفر رسيده است.

 
معاون وزير امور خارجه با ابراز تاسف از غرق شدن مهاجران غير قانوني ايراني تصريح كرد: ‌90 درصد از افرادي كه از طريق قاچاقچي به خارج از كشور مي‌روند غرق مي شوند.

 
وي ادامه داد : آزاي 600 نفر كه در حدود 40 كشور زنداني بودند حاصل رشد گسترده‌ سفارتخانه‌هاي ما در خارج از كشور است. علاوه بر اين آزادي 13 ايراني مشمول تحريم، (زندانياني كه به دليل تحريم‌ها به زندان افتادند) حاصل نبرد جدي قضايي بين مقام هاي قضايي ايراني و آمريكايي بود كه در اين نبرد هميشه ايران برنده بوده است.

 
قشقاوي با اشاره به مثبت بودن تلاش‌هاي وزارت خارجه در آزادي زندانيان گفت: با 28 كشور نشست‌هاي منظم كنسولي داريم و به 42 كشور 3 موافقت نامه معاضدت قضايي در امور مدني و كشوري و همچنين انتقال محكومين و استرداد مجرمين را ارائه داديم كه برخي از آنها مانند تركمنستان آن را امضاء كردند.
 

وي ادامه داد: همچنين با برخي از كشورها موافقت‌نامه نداريم ولي انتقال مجرمين صورت گرفته است مانند انتقال مجرمين ميان ايران و ارمنستان و چين. در رابطه با تركمنستان نيز طي 4 ماه اخير 53 ايراني عفو و آزاد شده‌اند و ما نيز 9 تركمن رابه اين كشور انتقال داديم. علاوه بر اين بايد بگويم 80 درصد زندانيان در خارج از كشور جرم مواد مخدر دارند .در 4 سال اخير تعداد زندانيان مواد مخدر ما در عربستان به صفر رسيده است.

 
معاون وزير امور خارجه با ابراز تاسف از غرق شدن مهاجران غير قانوني ايراني تصريح كرد: ‌90 درصد از افرادي كه از طريق قاچاقچي به خارج از كشور مي‌روند غرق مي شوند.

 
وي ادامه داد : آزاي 600 نفر كه در حدود 40 كشور زنداني بودند حاصل رشد گسترده‌ سفارتخانه‌هاي ما در خارج از كشور است. علاوه بر اين آزادي 13 ايراني مشمول تحريم ، (زندانياني كه به دليل تحريم‌ها به زندان افتادند) حاصل نبرد جدي قضايي بين مقام هاي قضايي ايراني و آمريكايي بود كه در اين نبرد هميشه ايران برنده بوده است.

 
قشقاوي با اشاره به برگزاري سفر حج عمره گفت: احتمالا از اول تا 10 فروردين ماه سفر عمره گذاران را به عربستان نخواهيم داشت.

 
وي همچنين گفت: در خصوص لغو رواديد با كشورهاي همسايه مشكلي نداريم به جز همسايگان شرقي كه نمي‌توانيم مانند ساير همسايگان آنها را دنبال كنيم كه آن هم به دليل عرض اين كشورها است.
 

وي ادامه داد: براي دانشجويان خواهان ادامه تحصيل در رشته‌هايي كه تحريم بودند و همچنين ارسال ارز براي آنها به خارج از كشور نيز فعاليت‌هاي خوبي داشتيم و درباره‌ي مشكلات به وجود آمده براي دانشجويان مشغول تحصيل در نروژ نيز فعاليت‌هايي صورت گرفت كه مانع اخراج بسياري از آنها شد.
 

قشقاوي در پايان در رابطه با چند صياد ايراني كه در مرز تركمنستان دستگير شده بودند خاطر نشان كرد:‌خوشبختانه هر 4 نفر آنها سالم و آزاد هستند.

براي اخبار بيشتر به سايت سفارت ايران در برلين مراجعه فرماييد

 

براي مشاهده تصاوير سفارت ايران در برلين به گالري تصاوير سايت مراجعه فرماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۴۴:۴۸ توسط:iranembberlin97 موضوع:

در دانشگاه هاي آلمان كرسي شيعه شناسي تاسيس مي شود

در دانشگاه هاي آلمان كرسي شيعه شناسي تاسيس مي شود

 

 

 فضاي نا مناسب اين روز ها و جنگ ها نرم عليه شيعه گسترش علم شيعه شناسي در دنيا را به يك ضرورت مبدل كرده است. بنا بر اين با توجه به  نبود كرسي‌هاي شيعه‌شناسي در كشور آلمان و منطقه آلمان‌زبان ضرروت تاسيس آن در دانشگاهاي اين كشور احساس مي شد. بر اين اساس پس از پيگيرهاي چند ساله و انجام مذاكرات طولاني با دو دانشگاه فرانكفورت و مونستر و با حمايت ها و تلاش هاي سفارت ايران در برلين  بستر لازم جهت تأسيس كرسي مطالعات شيعي با محوريت شيعه دردانشگاه مونستر و نيز كرسي حافظ در دانشگاه فرانكفورت فراهم گرديد.

بر اساس توافقات به عمل آمده ميان دو طرف در چارچوب قرارداد منعقده سه ساله ، در گام نخست، دانشگاه مونستراقدام به ايجاد يك كرسي موقت براي يك استاد مدعو ايراني جهت تعليم و معرفي فرهنگ و تمدن شيعي و ايراني خواهد نمود.

هزينه سالانه اين كرسي 80 هزار يورو در سال برآورد شده است .

اين كرسي از آغاز ژانويه سال 2015 تا پايان سال 2017 به فعاليت خود ادامه خواهد داد و پس از آن، امكان تمديد قرارداد براي مدت دو سال با توافق طرفين وجود دارد.لازم به ذكر است اين كرسي، نخستين كرسي است كه به طور رسمي، موظف به معرفي فرهنگ شيعي مي باشد. به زعم صاحب‌نظران، اين موضوع، واقعه‌اي بسيار مهم در تاريخ تبادلات فرهنگ ايراني ـ شيعي با منطقه آلماني‌زبان به حساب مي‌آيد.

صرف‌نظر از اولين تبادلات علمي ميان اروپا و اسلام كه به روزگار تصرف بخش‌هايي از امپراطوري روم شرقي بازمي‌گردد، نخستين بار در اواخر قرن 18 ميلادي، اولين كرسي شرق‌شناسي در پاريس تأسيس شد. انجمن شرق‌شناسي آلمان نيز در ميانه قرن 19 و در سال 1845 ميلادي تأسيس شد. در تمام اين روزگاران، دو نكته در معرفي اسلام در اروپا قابل مشاهده است؛ نخست معرفي اسلام توسط نمايندگان تمدن اروپايي و دوم معرفي اسلام توسط برادران اهل سنت. يعني از يك سو خود اروپاييان به طور غيرعلمي و سپس در دانشگاه‌ها به طور آكادميك به معرفي درك خويش از اسلام پرداختند و از سوي ديگر، اروپا از زمان عمر بن خطاب تا فروپاشي امپراطوري عثماني، هميشه با اسلام سني مواجه بوده؛ با آن جنگيده، از آن شكست خورده، بر آن پيروز شده و به هر حال تصويري از اسلام در خلال اين جنگ‌ها به دست آورده است.
نبود هيچگونه جايگاه و يا كرسي رسمي شيعه‌شناسي در اروپا، بيانگر اين مطلب است كه شيعيان در معرفي انديشه خويش، سالياني طولاني است كه هيچ امكان و فضايي ندارند و شايد كمترين شناخت از شيعه در اين جامعه وجود داشته باشد، بنابراين راه‌اندازي اين كرسي مطالعات شيعي با محوريت ايران به عنوان اولين گام، از اهميت فراواني برخوردار است كه زمينه‌ساز گام‌هاي بعدي براي معرفي صحيح شيعه در جامعه آلماني‌زبان است.

در سال‌هاي گذشته، برخي كشورهاي مختلف اسلامي ، در تأسيس كرسي‌هاي اسلامي در دانشگاه‌هاي منطقه آلماني‌زبان بسيار كوشيده و در نقاط مختلف، چنين موقعيت‌هايي را ايجاد كرده‌اند. همچنين دولت آلمان از سال 2007 به طور غيررسمي و از سال 2010 رسماً به تأسيس كرسي‌هاي الهيات اسلامي در پنج شهر آلمان اقدام كرده است. در حال حاضر در اين مؤسسات در مجموع حدود يك هزار دانشجو در مقاطع مختلف مشغول تحصيل و حدود 70 استاد، دانشجوي فوق دكتري و دكتري در حال كار هستند. از اين ميان البته تنها دو يا سه نفر شيعه هستند كه در يكي دو مورد، اين انتساب بيشتر نوعي سنت خانوادگي و نه دغدغه يا تعلق فكري است.

 پس از درك ضرورت و فوريت تأسيس كرسي‌هاي مطالعات شيعي، اقدامات لازم براي انجام  مذاكراتي طولاني با دو دانشگاه فرانكفورت و مونستر آغاز گرديد. پس از گذشت يك سال، اين مذاكرات با دانشگاه فرانكفورت به نتيجه رسيد و در گام نخست، اين دانشگاه اقدام به ايجاد يك كرسي موقت براي يك استاد مدعو براي تعليم و معرفي فرهنگ و تمدن شيعي و ايراني تحت عنوان كرسي حافظ، كرد.

براي احراز اين كرسي، چهارده نفر از اساتيد داوطلب از كشورهاي مختلف اقدام كردند كه پس از بررسي‌هاي لازم، كميته انتخاب، به يك مجموعه پنج نفري از افراد حايز صلاحيت رسيد و پس از يك مصاحبه حضوري، پروفسور رضا پورجوادي را براي احراز اين كرسي انتخاب كرد.

پورجوادي در ايران، كانادا و آلمان تحصيل كرده صاحب دو تأليف در انتشارات بريل و بيش از 30 مقاله در مجلات معتبر بين‌المللي است. تخصص پورجوادي، كلام، فلسفه و عرفان شيعه در دوره صفويه، است.

 براي مشاهده تصاوير سفارت ايران در برلين به گالري تصاوير سايت مراجعه فرماييد

 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۵۲:۳۵ توسط:iranembberlin97 موضوع:

پيام تسليت و محكوميا شديد حمله تروريستي به برلين توسط سفارت ايران در برلين

پيام تسليت و محكوميا شديد حمله تروريستي به برلين توسط سفارت ايران در برلين

 

سفارت جمهوري اسلامي ايران در برلين حادثه تروريستي بازار كريسمس برلين را  به شدت محكوم و با مردم و خانواده هاي قربانيان ابراز همدردي كرد.

به گزارش ايسنا، به دنبال اقدام تروريستي در بازار كريسمس شهر برلين كه طي آن تعدادي افراد بي‌گناه كشته و زخمي شدند سفارت جمهوري اسلامي ايران در برلين با حضور در محل حادثه با اهدا شاخه گل ضمن ابراز همدردي با خانواده قربانيان و زخمي‌شدگان مراتب تسليت و انزجار خود را نسبت به اين‌گونه اقدامات غير انساني ابراز داشت.

علاوه بر اين سفارت جمهوري اسلامي ايران در برلين با ارائه بيانيه اي  بر ضرورت همبستگي و اتحاد تمامي ملت‌ها و دولت‌ها در مبارزه بي‌امان با پديده شوم تروريسم تاكيد كرد.

سفارت ايران در ديدار با برخي مقام‌هاي آلماني هم ضمن ابراز مراتب تاثر عميق خود نسبت به اين حادثه تروريستي مراسم جشن شب يلدا به عنوان يكي از نمادهاي فرهنگي ايران را كه از قبل برنامه‌ ريزي شده بود،  را به احترام جان باختگان و زخمي هاي اين حادشه تروريستي لغو كرد.

براي مشاهده تصاوير سفارت ايران در برلين به گالري تصاوير سايت مراجعه فرماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۳۰:۲۲ توسط:iranembberlin97 موضوع:

پياده روي از آخن آلمان تا تهران

 

پياده روي از آخن آلمان تا تهران

 

ژيميناست ايراني مقيم المانروسي خارق العاده براي بازگشت به ايران از آخن برگزيده و براي اين كار 573 روز زمان گذاشته تا از آخن آلمان تا تهران را پياده  و همراه با چرخ ژيميناستيك خود طي طريق كند. اكنون نيز تصميم دارد اين چرخ را به موزه هنر هاي معاصر تهران اهدا كند.

شاهين سادات‌الحسيني، ژيمناست و هنرمند ايراني مقيم آلمان كه پس از 33 سال دوري دوباره به ايران بازگشته درباره اقدام خود به تسنيم مي‌گويد: پس از 33 سال فرصت بازگشت به كشورم فراهم شد و اين بازگشت برايم آن‌قدر ارزشمند بود كه تصميم گرفتم آن را به جاي هواپيما با استفاده از وسيله‌اي كه سال‌هاست با آن كار مي‌كنم و به هنرجوهايم آموزش مي‌دهم تجربه كنم: چرخ ژيمناستيك.

او مي گويد: سختي‌ها، تجربه‌ها و لذت‌هاي اين سفر به مراتب از آنچه در تصور داشتم بيشتر بود. از زماني كه شهر آخن آلمان را به مقصد تهران ترك كردم 573 روز مي‌گذرد و اكنون كه به تهران رسيدم قصد دارم چرخه ژيمناستيكم را به عنوان يك ايراني كه براي بازگشت به ايران  از روشي متفاوت را استفاده كرده به موزه هنرهاي معاصر تهران اهدا كنم.

چرخه ژيمناستيك (Wheel gymnastics) دستگاه ورزشي است متشكل از دو چرخ، كه توسط 6 ميله متصل به هم متصل شده‌اند. بسته به جثه ژيمناست، قطر چرخ بين 130 و 245 سانتي‌متر و وزن آن بين 40 و 60 كيلوگرم متفاوت است. چرخه ژيمناستيك Rhönradturnen) ) در سال 1925 توسط اتو فايك در آلمان اختراع شد و يك سال بعد به ثبت رسيد. در سال 1936 اين ورزش در بازي هاي المپيك در برلين به نمايش گذاشته شد اما تا كنون به عنوان يك رشته المپيك شناخته نشده و استفاده از آن در آلمان متمركز شده است.

براي ديدن خبرها و پست هاي مشابه به سايت سفارت ايران در برلين مراجعه فرماييد.

همچنين  براي مشاهده تصاوير سفارت ايران در برلين به گالري تصاوير سايت مراجعه فرماييد

 

 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۸:۴۲ توسط:iranembberlin97 موضوع:

بيانيه مطبوعاتي سفارت جمهوري اسلامي ايران در برلين در خصوص حادثه مونيخ

بيانيه مطبوعاتي سفارت جمهوري اسلامي ايران در برلين در خصوص حادثه مونيخ

 

 

پس ازحمله فردي مسلح در روز جمعه  اول مرداد ماه به بازار خريدي در شهر مونيخ كه منجر به  حداقل 9 كشته و ده زخمي در اين شهر شد سفارت جمهوري اسلامي ايران در برلين طي بيانيه اي خشم و انزجار خود را از موضوع تروريست اعلام و با مقامات آلمان و خانواده اين قربانيان ابراز همدردي كرد.

 

متن اين بيانيه به شرح زير است:

خشونت افسارگسيخته بار ديگر و اين بار در مونيخ جان انسان‌هاي بيگناه را گرفت. سفارت جمهوري اسلامي ايران ضمن محكوم كردن اين كشتار و تسليت به دولت و ملت آلمان، با بازماندگان داغدار اين حادثه ابراز همدردي مي نمايد.

هرچند اين واقعه بنابر اعلام رسمي مسئولين ذيربط آلماني از جمله پليس، فاقد هرگونه انگيزه مذهبي، سياسي و يا تروريستي بوده، اما در نوع خود يك تراژدي غم انگيز است.

سفارت جمهوري اسلامي ايران در آلمان و سركنسولگري آن در مونيخ بنابر وظيفه و مسئوليت ذاتي خود بلافاصله پس از انتشار اخبار اوليه، با پليس و مقامات مربوطه در تماس و از نزديك پيگير ماجرا بوده‌اند و در روزهاي آتي نيز به اين تماس‌ها ادامه خواهند داد.

همانگونه كه قبلا نيز اعلام گرديده است اين حادثه هر چند باعث تأثر و تأسف عميق جامعه ايرانيان مقيم آلمان گرديد، اما هيچ گونه ارتباطي با اين جامعه خوش نام، فرهيخته و موفق به عنوان بخش همواره محترم از جامعه آلمان ندارد.

 براي مشاهده تصاوير سفارت ايران در برلين به گالري تصاوير سايت مراجعه فرماييد

سفارت جمهوري اسلامي ايران- برلين

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۵۱:۳۵ توسط:iranembberlin97 موضوع:

كنفرانس اقتصادي هاندلزبلات با موضوعيت ايران برگزار شد

كنفرانس اقتصادي هاندلزبلات با موضوعيت ايران برگزار شد

 

 

كنفرانس اقتصادي هاندلزبلات با موضوعيت ايران برگزار شد و در آن آقاي ماجدي رايزن فرهنگي و رياست سفارت ايران در برلين به ايراد سخنراني پرداخت.

علي ماجدي، سفير جمهوري اسلامي ايران در برلين ، در اين  كنفرانس با اشاره به موقعيت ممتاز ايران در زمينه انرژي، نيروي كار تحصيل كرده و دستمزدهاي مناسب، شركت‌ها و صاحبان سرمايه را به سرمايه‌گذاري در ايران دعوت كرد. وي با تاكيد بر امنيت و ثبات ايران در منطقه خاورميانه، خاطرنشان نمود مزيت انرژي با قيمت مناسب و نيروي كار متخصص و با دستمزد مناسب مي‌تواند شرايط برد- برد براي ايران و همچنين شركت‌هاي آلماني را رقم بزند. وي به شركتها و توليد كنندگان آلماني توصيه كرد در مسير رقابت به حفظ كيفيت محصولاتشان در ايران توجه كنند.

سفير ايران در خصوص ضرورت اجراي تعهدات ناشي از برجام گفت: اتحاديه اروپا، روسيه و چين بايد در مسير تحقق برجام از اعتبار و حيثيت خود دفاع كنند. علي ماجدي همچنين به سوالات و دغدغه‌هاي فعالان اقتصادي حاضر در جلسه پاسخ داد.

براي مشاهده تصاوير سفارت ايران در برلين به گالري تصاوير سايت مراجعه فرماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۲۸:۵۴ توسط:iranembberlin97 موضوع:

دومين كنفرانس iBridges با حضور تعدادي از ايرانيان مقيم خارج در برلين برگزار شد

دومين كنفرانس iBridges با حضور تعدادي از ايرانيان مقيم خارج در برلين برگزار شد

 

با همت تعدادي از ايرانيان و سفارت ايران در برلين كارآفريناني از آمريكا، اروپا و ايران در دومين كنفرانس «iBridge» برلين شركت كردند. كارآفرينان شركت‌كننده در اين كنفرانس از سه نقطه جهان، ايران را يكي از مكان‌هاي مطلوب سرمايه‌گذاري در حوزه تكنولوژي معرفي كردند.  كارآفريناني شركت‌كنندگان با بررسي فرصت‌هاي رشد تكنولوژي در ايران، هرم جمعيتي ايران را مشابه آمريكاي 30 سال قبل توصيف كرده و اعتقاد داشتند اين وضعيت بهترين زمان براي ايجاد يك تحول اقتصادي و تكنولوژيك در ايران است. برگزاركنندگان تلاش داشتند از ظرفيت نخبگان مهاجر براي تحول تكنولوژيك در داخل كشور استفاده كنند

برنامه  كنفرانس iBridges

 پس از سه روز برنامه فشرده دومين كنفرانس iBridges در برلين به كار خود خاتمه داد. كنفرانسي كه سال گذشته با حمايت دانشگاه بركلي كاليفرنيا و با پيگيري تعدادي از ايرانيان خارج از كشور پايه‌گذاري شد بر ارتباط بين كارآفرينان حوزه تكنولوژي در ايران و آمريكا متمركز شده بود. سال قبل در اين كنفرانس حدود ۷۰۰ نفر از فعالان سيليكون ولي شركت داشتند كه به دليل محدوديت‌هاي سفر كمتر از ۱۵ نفر از مديران ارشد شركت‌هاي تكنولوژي ايراني توانستند در آن حضور پيدا كنند امسال اما با انتخاب برلين  و حمايت هاي سفارت برلين حدود ۱۵۰۰ نفر در آن شركت كردند كه سهم آمريكا، اروپا و ايران تقريبا در آن يكسان بود. آي‌بريجز برلين امسال در سالن‌هاي بزرگ CityCube اين شهر (در مجاورت مركز بزرگ نمايشگاهي پايتخت) برگزار شد و حدود ۱۰۰ داوطلب كه عمدتا دانشجويان ايراني مقيم آلمان آنها را تشكيل مي‌دادند اجراي ده‌ها برنامه سخنراني، پنل‌هاي گفت‌و‌گوي فعالان تكنولوژي و بخش معرفي استارت‌آپ‌هاي ايراني را برعهده داشتند.

 

سخنراني‌هاي كنفرانس

بهره‌گيري از ظرفيت سرمايه‌گذاري، تجربه و دانش ايرانيان خارج از كشور به خصوص در سيليكون‌ولي نقطه اصلي برگزاري كنفرانسي است كه نامش را «پل» گذاشته‌اند. اين چيزي بود كه در سخنراني داريوش زاهدي بنيانگذار مركز مطالعات كارآفريني دانشگاه بركلي در روز نخست كنفرانس تاكيد شد. او در سخنراني خود گفت كه داشتن يك جامعه نخبه و موفق ايرانيان خارج از كشور جزو امتيازات اين كشور براي تحول در جريان كارآفريني است. ديويد مك كلا يكي از مشهورترين كارآفرينان تكنولوژي هم در سخنراني افتتاحيه كنفرانس تلاش كرد ويژگي‌هاي سرمايه‌گذاري و پيش‌برد موفق استارت‌آپ‌ها را شرح دهد. او كه در حين سخنراني آرام و قرار نداشت گفت كه استارت‌آپ يك مسير مشخص ندارد و كارآفرينان بايد هر لحظه منتظر تغيير و جابه‌جايي روش‌ها و مدل‌هاي خود باشند. به گفته مك كلا بايد در مراحل اوليه رشد استارت‌آپ‌ها روي يك ايده عملي و قابل گسترش سرمايه‌گذاري كرد تا ريسك شكست را كاهش داد

دكتر حميد بيگلري كه پيش‌تر تجربه مديريت ارشد در بانك Citi Group آمريكا را برعهده داشته محور سخنراني خود را روي مشابهت هرم جمعيتي فعلي ايران و ۳۰ سال پيش آمريكا قرار داد، گروه جمعيتي متحول‌كننده Baby Boomers (كودكان نسل انفجار، كساني كه حد فاصل سال‌هاي ۱۹۴۶ و ۱۹۶۴ به دنيا آمدند و نقش عمده تحول آمريكا را به اين نسل نسبت مي‌دهند) حالا به گفته دكتر بيگلري در هرم جمعيتي ايران در بهترين زمان ممكن براي ايجاد يك تحول اقتصادي و تكنولوژيك قرار دارند. دكتر بيگلري همچنين به روند‌هاي تكنولوژي در ۳۰ سال آينده اشاره كرد، نمونه‌هايي چون لنزهاي چشمي دريافت‌كننده اطلاعات و كامپيوترهاي كوانتومي و گفت كه براي حركت به سمت آينده بايدبه روندهاي تكنولوژي آينده نگاه كرد و نمي‌توان آينده را ساخت در حالي كه به عقب نگاه مي‌كنيد.

كامران الهيان از فعالان تكنولوژي نيز در سخنان خود به روندهاي تكنولوژي آينده اشاره كرد؛ به مواردي چون انرژي و پهناي باندو گفت: اگر موج‌هاي بزرگ را بشناسيم خوب مي‌توانيم روي آن حركت كنيم. حسام آرمندهي، موسس شركت كافه بازار و محسن ملايري، مديرعامل شتابدهنده آواتك نخستين سخنراناني بودند كه از ايران به كنفرانس آمده بودند و هر دو نمونه‌هاي موفقي از شكل‌گيري استارت‌آپ‌ها را در ايران معرفي كردند. آرمندهي به رشد ۳۵ درصدي كافه‌بازار و الگوگرفتن از فرهنگ كاري شركت‌هاي سيليكون ولي اشاره كرد و محسن ملايري جريان استارت‌آپي ايران را معرفي كرد كه به شكل‌گيري شركت‌هاي موفقي چون ديجي‌كالا منجر شده است. اما در دومين روز از كنفرانس دكتر علينقي مشايخي، استاد دانشگاه شريف فرصت‌هاي اقتصادي و اكوسيستم كارآفريني تكنولوژي در ايران را مورد بحث قرار داد. او يكي از مهم‌ترين چالش‌هاي اقتصادي ايران را دخالت دولت در بازار و حاكميت بر اقتصاد و عدم دسترسي به بازارهاي بين‌المللي دانست. به گفته دكتر مشايخي براي داشتن مديران خوب بايد بازار رقابتي داشته باشيم. او در عين حال چالش‌هاي اقتصادي ايران را فرصتي براي صنعت آي‌تي‌ ايران دانست كه مي‌تواند با حل كردن آنها خود را نيز توانمند كند.

دكتر يحيي تابش، دكتر رسول اسكويي، روزبه پيروز، علي زواشكياني، نازنين دانشور، ناصر غانم‌زاده و حامد قنادپور هم از ديگر سخنرانان پنلي تحت عنوان اكوسيستم كارآفريني ايران بودند. روزبه پيروز در اين كنفرانس گفت كه ما افراد هوشمند داريم و سرمايه هوشمند هم داريم، اما براي عبور از پل به حركت نياز است. در جريان اين پنل‌ها برخي حاضران بزرگترين مانع براي سرمايه‌گذاري خارجي روي استارت‌آپ‌هاي ايراني را امكان عدم انتقال پول (به دليل تحريم‌ها) دانستند. هر چند روزبه پيروز اين تحريم مالي را عمدتا از سوي آمريكا عنوان كرد و نه اروپا اما در همين حين يكي از برگزاركنندگان كنفرانس (دانشگاه بركلي) از شركت‌كنندگان خواست روي موضوع انتقال دانش متمركز شوند چون موضوع بحث (انتقال پول به ايران) طبق قوانين آمريكا جزو مباحث كنفرانس نيست.

در عين حال در كنار برنامه‌هاي اصلي، ده‌ها پنل هم در سالن‌هاي مجاور سالن اصلي CityCube برگزار شد. آزاده داننده، رئيس سابق سازمان نظام صنفي رايانه‌اي در پنلي تحت عنوان زنان در صنعت تكنولوژي در مورد حضور و فعاليت زنان در صنعت تكنولوژي صحبت كرد. دكتر فريدون قاسم‌زاده در پنل نگاه به آينده درباره كارآفريني تكنولوژي و فرصت‌هاي آن گفت. روحا ريحاني درباره قدرت ارتباط و نوآوري‌هاي مشاركتي سخنراني كرد، طهماسب مظاهري هم فرصت‌ها و چالش‌هاي پيش روي صنعت تكنولوژي را در كارآفريني تكنولوژي مورد بحث قرار داد. سعيد عميدي ترندهاي تكنولوژي آينده را برشمرد و همچنين خود من هم درباره تاريخچه ژورناليسم تكنولوژي در ايران صحبت كردم. در كنار اين همه حضور بسياري از شركت‌هاي استارت‌آپي ايران براي معرفي خود در اين كنفرانس نيز جالب توجه بود. بسياري از اين استارت‌آپ‌ها در فضاي نمايشگاهي ساده‌اي كه در اختيار داشتند خود را به شركت‌كنندگان معرفي كردند. در عين حال برخي از استارت‌آپ‌هاي ايراني در رقابتي كه از طرف
برگزار كنندگان iBridge برگزار شد برنده جايزه‌اي شدند كه حضور دو هفته‌اي در سيليكون ولي و آشنايي از نزديك با شركت‌هاي تكنولوژي و فضاي استارت‌آپي در اين منطقه است.

 

بهره‌گيري از جامعه مهاجران نخبه

استفاده از جامعه مهاجران نخبه براي تحول تكنولوژي در داخل كشور همان كاري است كه طي دو دهه اخير دو كشور چين و هند به شكل موفقي آن را اجرا كرده‌اند. اين دو كشور با تسهيل و فراهم كردن زمينه ارتباط اقتصادي - علمي مهاجراني كه براي تحصيل و كار به آمريكا رفته بودند عملا و طي يك دوره 10 ساله موجب شدند كه اين مهاجران به سرمايه‌گذاري و حضور در فضاي اقتصادي داخل كشور ترغيب شوند.

لزوما همه اين مهاجران به هند و چين بازنگشتند اما به لطف تجربه مديريت و دانش تكنولوژي به طور مستقيم شركت‌هايي را در داخل اين دو كشورشان راه‌اندازي كردند كه رقباي بزرگي براي مدل‌هاي موفق آمريكايي بودند. در ايران اما جامعه نخبه مهاجران كه بسياري از آنان جزو موفق‌ترين مديران صنعت تكنولوژي آمريكا به شمار مي‌روند طي سال‌هاي اخير جز رابطه خانوادگي ارتباط ديگري را با ايران حفظ نكرده‌اند. حالا در شرايطي كه موج جديدي از شركت‌هاي استارت‌آپي در ايران شكل گرفته و نمونه‌هاي موفقي هم به‌رغم تحريم‌ها و ديگر موانع از دل اقتصاد ديجيتالي ايران سر برون آورده، اين باور وجود دارد كه اين ارتباط اقتصادي/ تكنولوژيك مي‌تواند به ايجاد شركت‌هاي بزرگ تكنولوژي ايران در جهان منجر شود. با اين حال هنوز سوالات زيادي هم باقي است كه بسياري از آنها فرصت مجال در كنفرانسي چون بريج پيدا نكرده است. يكي از مهم‌ترين آنها مدل‌هاي سرمايه‌گذاري روي صنعت تكنولوژي در ايران است. اينكه چه نوع سرمايه‌گذاري و با چه مدل‌هايي مي‌تواند به رشد تكنولوژي در ايران كمك كند.

 بريج در ايران؟

 رويداد iBridges به شكل گسترده‌اي مورد توجه رسانه‌هاي خارجي و ايراني قرار گرفت. در حالي كه درج چند مقاله همزمان با آغاز اين كنفرانس موضوع جريان استارت‌آپي ايران را به صدر اخبار آوردند بسياري از شبكه‌هاي تلويزيوني و خبرگزاري‌ها با حضور در كنفرانس به پخش گزارش‌هاي مختلف از آن پرداختند. رويترز، نيويورك‌تايمز، بي‌بي‌سي، گاردين، ديلي ميل، العربيه و... گزارش‌هاي متعددي درباره كنفرانس منتشر كردند كه مضمون همه آنها تاكيد بر اين نكته بود كه جريان استارت‌آپي ايران قابليت‌هاي جهاني شدن دارد. حالا و در پايان كنفرانس بريج ملموس‌ترين نتايج آن را مي‌توان وراي شبكه‌سازي دانست. امير زركش از بنيانگذاران اين كنفرانس به «دنياي اقتصاد» مي‌گويد: اينكه چرا بريج در ايران برگزار نشد به اين دليل است كه هدف آن كارآفرينان تكنولوژي مقيم خارج است. ما تلاش كرديم اين كارآفرينان را جذب كنيم و آنها را با فضاي تكنولوژي داخل ايران آشنا كنيم. زركش مي‌گويد: تمام كارهاي اين كنفرانس توسط ايراني‌ها انجام شد و از اين جهت بزرگ‌ترين اجتماع ايرانيان بعد از زلزله بم براي پيشبرد يك حركت جمعي و سازنده در خارج از كشور است. ما در دور نخست بيش از ۷۰۰ شركت كننده داشتيم و با برگزاري اين دوره در برلين بسياري از كارآفرينان اروپايي و ايراني را هم در جمع خود داشتيم. از زركش مي‌پرسم آيا ممكن است دور بعدي اين كنفرانس در خود ايران برگزار شود؟ مي‌گويد: بريج يك ساختار پايين به بالا دارد، كسي براي آن خط مشي تعيين نمي‌كند. سه گروه اصلي مديريتي در آمريكا، اروپا و ايران كه همه شكل گرفته از فعالان صنعت تكنولوژي هستند آن را شكل مي‌دهند. ما بعد از اين كنفرانس يك جلسه با حضور همه آنها داريم و در مورد دور بعدي آن تصميم‌گيري خواهيم كرد. ضمن اينكه ايجاد پل ارتباطي ميان كارآفرينان تكنولوژي فقط به iBridges محدود نخواهد شد و برنامه‌هاي ديگري هم در اين زمينه هست.

براي مشاهده تصاوير سفارت ايران در برلين به گالري تصاوير سايت مراجعه فرماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ شهريور ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۴۴:۰۱ توسط:iranembberlin97 موضوع:

بالغ بر 6000 موزه در آلمان

بالغ بر 6000 موزه در آلمان


 

 همه آلمان را به‌ عنوان قدرت اول اقتصادي و موتور پوياي صنعت اروپا  مي‌شناسند؛ كشوري كه بعد از جنگ جهاني دوم از خاكستر آتشي كه خود برافروخت، برخاست و هم‌ اكنون بعد از نيم‌قرن به عنوان اقتصاد  اول اتحاديه اروپا و تكنولوژي برتر جهان شناخته مي شود. تاكنون كتب و مقالات متعددي درباره تحليل دلايل موفقيت اين كشور، بعد از دو جنگ خانمان‌سوز، به رشته تحرير درآمده است. برخي جديت، وقت‌شناسي و سخت‌كوشي غيرقابل‌انكار مردم اين كشور را دليل اصلي موفقيت آنان مي‌دانند. تعدادي عنصر هوش و ذكاوت اين مردم را عامل مؤثر شناخته و ظهور بيشترين فلاسفه در اين سرزمين دست‌مايه تحليل برخي ديگر از متفكران شده تا نقش انديشه و انديشمندان را در موفقيت اين مردم به عنوان مؤثرترين عامل بشناسند. برخي فراگيرشدن عقلانيت نوين و شروع اصلاح‌طلبي را در ميان مردم آلمان دليل اين جهش مي‌دانند؛ جهشي كه نه‌تنها از جنبه موفقيت و رشد اقتصادي اهميت دارد، بلكه مهم‌تر از آن، تغيير بنيادي نگرش و نظر مردم جهان نسبت به ملت آلمان را به وجود آورده است. تبديل كشور آلمان از منفورترين كشور به رتبه نخست محبوبيت، آن‌هم تنها در كمتر از نيم‌قرن، از ديگر مقولاتي است كه اين كشور و مردم را حتي از ژاپن كه مشتركات زيادي با آلمان دارد، متمايز مي‌كند.

شايد براي شما جالب باشد كه بدانيد بيش از شش‌ هزار موزه در كشور آلمان وجود دارد. نكته مهم‌تر از تعداد و عناوين و موضوعات اين موزه‌ها، تعداد مراجعه‌كنندگان به آنهاست؛ موزه‌هايي كه فقط تاريخ، هنر و آثار باستاني را براي تفاخر يا كسب هويت به جهانگردان عرضه نمي‌كنند. فرايند تحول تمدن و شهرنشيني، فرايند تحول تمامي شئون زندگي، فناوري و حيات بشر و محيط زيست و تأثيرات آن از موضوعات اصلي برخي از اين موزه‌هاست؛ عناويني كه ترجمه آن دشوار و گاه جهانگردان مجرب را به تعجب وامي‌دارد. درواقع بسياري از موزه‌هاي آلمان براي شهروندان آلمان به‌خصوص جوانان خود بنا شده‌اند.

كمتر موزه‌اي را مي‌توان ديد كه براي به‌رخ‌كشاندن هويت و تاريخ ازسوي دولت بنا شده باشد. بسياري از موزه‌ها براي ارائه تصويري عميق و گسترده از هر پديده تأثير‌گذار بر زندگي مردم و بشريت و ازسوي انجمن‌ها و افراد نيكوكار و نهادهاي محلي تأسيس شده‌اند. به‌وضوح در اكثر موزه‌ها اثر مخرب و دردناك جنگ جهاني بر همه شئون زندگي، اعم از معماري، هنر و تاريخ اين كشور به چشم مي‌خورد؛ موضوعي كه همه، به‌ويژه جوانان به‌عنوان يك واقعيت و درس به آن مي‌نگرند؛ درسي تلخ اما آموزنده. نكته قابل‌تأمل ديگر آنكه آلمان خود آغازگر دو جنگ جهاني و عامل بزرگ‌ترين كشتار در تاريخ معاصر بشريت بوده و بديهي است براي چنين كشوري رجوع به گذشته و انعكاس تاريخ در عرصه موزه‌ها با هزينه زيادي روبه‌روست. شايد در اولين نگاه آن را به تحقير ملي خودخواسته تعبير كنيم، اما عقلانيت فراگير شجاعت بازنگري در آينه تاريخ و گذشته و اقرار به خطاي جمعي، چراغ راه و اميد به آينده را براي مردم آلمان روشن كرده است. درك بلاواسطه اين آموزه‌ها نه‌تنها ملت اين كشور را در بازسازي زيرساخت‌ها و توسعه اين كشور مصمم كرده، بلكه آنها را در كمتر از نيم‌قرن به‌عنوان يك ملت صلح‌طلب و مورد اطمينان و از منفورترين كشور و ملت به محبوب‌ترين ملت در چشم جهانيان تبديل كرده است

محمدحسين عمادي

براي مطالعه مطالب بيشتر به سايت سفارت جمهوري اسلامي ايران در برلين مراجعه فرماييد

همچنين براي مشاهده تصاوير سفارت ايران در برلين به گالري تصاوير سايت مراجعه فرماييد


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ شهريور ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۵۵:۳۶ توسط:iranembberlin97 موضوع:

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري براي جلب مشاركت ايرانيان در خصوص گردشگري

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري براي جلب مشاركت ايرانيان در خصوص گردشگري اطلاعيه داد

به هدف جلب مشاركت ايرانيان خارج از كشور براي مشاركت با جمهوري اسلامي ايران در موضوع گردشگري معاونت سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ايران از توافق خود با  كانون اتومبيل راني خبر داد كه اهداف اين توافق توسط سفارت ايران در برلين براي علاقمندان به شرح زير انتشار داده مي شود:

اهداف اين توافق نامه :

1-   شناساندن و معرفي ظرفيت هاي گردشگري ايران.

2-   ايجاد تعامل در كشور مقيم با طرف هاي ذيربط گردشگري

3-   استفاده از امكانات و ارتباطات آنان با شركت ها و مقامات ذيربط گردشگري در كشور متوقف فيه

4-   فراهم نمودن تسهيلات لازم جهت برگزاري رويدادها، مبادله هيات هاي رسانه اي و گردشگري مي باشد.

علاقمندان و متقاضيان ايراني مقيم شهرهاي برلين، فرانكفورت، هامبورگ و مونيخ مي توانند براي كسب اطلاعات و جزئيات بيشتر و ثبت نام به سايت كانون اتومبيل راني و جهانگردي ايران به نشاني WWW.Tac.Org.irمراجعه و تقاضاي خود را ارائه نمايند.

نظر به اهميت موضوع، متقاضيان بايد داراي شرايط زير باشند:

1-   مسلط به زبان انگليسي و زبان كشور هدف

2-   دارا بودن اقامت قانوني، خوشنام و آشنا به محيط و همچنين دارا سابقه گردشگري در كشور هدف.

3-   ارائه رزومه فعاليت دال بر سابقه و تجربه گردشگري در كشور هدف.

براي مشاهده تصاوير سفارت ايران در برلين به گالري تصاوير سايت مراجعه فرماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۵۹:۳۶ توسط:iranembberlin97 موضوع: