iranembberlin97

رونمايي از كتاب مكاشفه و تماشا در گالري بوميلار برلين11.7.97

رونمايي از كتاب مكاشفه و تماشا در گالري بوميلار برلين

 

بنا به دعوت ناشر كتاب مكاشفه و تماشا، شب گذشته مراسم رونمايي از اين اثر در گالري بوميلار برلين با حضور جمعي از هنرمندان و مسئولان وزارت خارجه و سفارت ايران در برلين  برگزار شد.

 در اين ميان افراد سر شناسي اقدام به ارائه نظرات خود در خصوص اين اثر داشتند كه در زير به آنها مي پردازيم

  • دكتر فن براخويچ، نويسنده و استاد دانشگاه: اين كتاب دو موقعيت مختلف را بيان مي كند، موقعيت اول تصاوير يك عكاس مدرن و معاصررا نشان مي دهد كه عكس هايش ساده ، خيلي نزديك و بدون مرز هستند. موقعيت دوم موقعيت تصاوير تاريخي حاصل از سفرهاي زيارتي شاه ناصرالدين بوده كه با عكاسي و گرفتن عكس مي خواست نشان بدهد ايران مالك و حاكم مناطق شيعي عراق هم هست. ميان اين دو موقعيت با اين پروژه يك گفتگو بين ديدگاه مدرن و ديدگاه تاريخي برقرار شده است. قرار بود اين كتاب در هيچ وجه سياسي نباشد ولي فرهنگ هميشه يك مقدار سياسي هست و نمي شود كاملاً فرهنگ را از سياست جدا كرد.
  •   دكتر عدالت نژاد، نويسنده و محقق، استاد ميهمان دانشگاه آزاد برلين: خوشحال هستم كه كتاب تمام شد، چرا كه ما مشكلات زيادي داشتيم سال 2000 ميلادي شروع كار آقاي برگر عكاس آلماني بود و الآن 15 سال بعد مي بينيم كه اين كتاب با همت رايزني فرهنگي و وزارت خارجه در سفارت برلين چاپ شد. درست است كه تصاوير كتاب موضوع ديني است ولي از لحاظ و ديدگاه عكاسي خيلي جالب است. يك عكاس آلماني به اماكن ديني و مقدس مسلمانان شيعه احترام مي گذارد و مي آيد عكس برداري مي كند. آقاي هانس برگر نوشته اند ما در اين كتاب دوام محتوايي و زيبايي شناسي را شاهد هستيم چرا كه ناصرالدين شاه شايد سفر سياسي اي داشته ولي عكس هاي خيلي جالب به وجود آورده است، از اين رو روبروي هم قرار دادن اين عكس هاي تاريخي و مدرن خيلي مهم بود.
  • خانم كاترين كولياس، معاون بخش فرهنگي وزارتخارجه آلمان: خيلي خوشحال هستيم كه از اين پروژه حمايت كرديم و متشكر هستيم از تمام دوستان كه همكاري داشتند اين پروژه درواقع گفتگو را حمايت مي كند و اين هم با سياست فرهنگي خارجي آلمان همخواني دارد بخصوص با كشورهايي كه مثل ايران كه دوست داريم رابطه و شناخت را افزايش دهيم و البته از ما دور هستند و هنوز كاملاً همديگر را نمي شناسيم. بعد از برنامه جامع هسته اي در سال 2015 وزارت خارجه آلمان تلاش كرد تا با ايران گفتگو كند در تمام زمينه ها بخصوص در زمينه فرهنگي ولي ما احساس كرديم يك نقطه را هنوز در اين گفتگو نتوانستيم پيدا كنيم. وقتي آقاي هانس برگر با پروژه رايزني فرهنگي سفارت ج اا به وزارت خارجه مراجعه كرد خيلي خوشحال بوديم چون اين همان پروژه بوده كه ما دنبالش بوديم. در واقع مي خواستيم گفتگو را رسمي آغاز كنيم با آن مراكزي كه با آنها تا حال گفتگو انجام نشده بود مثل مراكز ديني و اسلامي شيعيان در ايران. ما بايد براي بحث و شناخت همديگر باز باشيم و ديدگاه طرف مقابل را درك كنيم و بعد اگر بتوانيم يك ديدگاه مشترك پيدا كنيم.
  • هانس گئورگ برگر، عكاس و فيلسوف: من در سفرم كه 15 سال پيش به ايران انجام شد عكس هايي از حوزه هاي شيعه گرفتم. طي آن سفر يك نامه اي دستنويس از خانم مرحوم دكتر شيمل داشتم. من هر جا گير مي كردم هر جايي كه درها به روي من بسته شد اين نامه را نشان مي دادم و اين كليدي بود براي باز كردن تمام درها و راستش تا امروز هم نمي دانم آنجا پروفسور شيميل چه نوشته بوده است. من از رايزني و وزارتخارجه كه چنين سخاوتمندانه از اين طرح حمايت كردند نهايت قدرداني خود را طي اين كلمات اعلام مي دارم.
  • رايزن فرهنگي سفارت ايران در برلين: براي اينجانب هم مايه كمال خرسندي است كه بعد از قريب به 16 سال فعاليت اوليه يك عكاس آلماني براي شناسايي و تهيه تصاوير از دنياي تشيع ما توانستيم با امتزاج مجموعه ايشان در كنار تصاويري بينهايت ارزشمند و واجد نفاست كه براي اولين بار بعد از يك قرن و اندي رونمايي مي شوند يعني مجموعه كارخ موزه گلستان، امكاني را فراهم آوريم تا هويت پيوستة دنياي شيعي در وجه عراق عرب و عراق عجم به صورتي مجتمع خود را نشان دهد. تشيع امروز يكي از زمينه هاي مهم براي مطالعه و پژوهش نزد محققان و انديشمندان است. بي دليل نيست كه ما در هفته آينده ميزبان نخستين كارگاه علمي شيعه پژوهان دنيا در برلين هستيم و همزماني اين رويداد با آن نشست را بايستي به فال نيك گرفت. از يك منظر ديگر هم بايستي به اين موضوع توجه نشان داد و آن اين است كه تصاوير گرفته شده در اين مجموعه از دنياي تشيع مي تواند نزد انديشمندان، محققان و شخصيت هاي ديني معناي تازه اي را از زاويه نگاه يك فرد غيرمسلمان، غربي و طبعاً تربيت شده در فرهنگ آلمان نشان دهد. اين دقيقاً همان نكته اي بود كه پس از مشاهدة اين آلبوم توسط حضرت آيت الله صافي گلپايگاني از زبان ايشان دريافت گرديد. جناب ايشان كه سابقة دستياري مرجع بزرگ شيعي آيت الله بروجردي را داشته اند، تأكيد مي نمودند همواره طي گفتگوها از سوي محققان غربي و يا آلماني، يكي از زمينه هاي جالب توجه براي ما آن بود كه بدانيم در پشت نگاه و در دريافت مفاهيم و مسائل و موضوعات اين مخاطبين چه قضاوتي از ما دارند و چه تصويري در ذهن آنها نقش مي بندد؟ ما را چگونه مي بينند و به چه ويژگي هايي بيشتر توجه نشان مي دهند؟ اين تصاوير به بخشي از رهيافت و درك يك مخاطب غربي از دنياي تشيع پرتو مي افكند. موضوع ديگري كه بايستي در اينجا مورد توجه و تأكيد قرار گيرد اشاره به اين نكته است كه ما با انجام اين پژوهش نشان داديم كه در دنياي كنوني ضرورت همگرايي و افزايش سطح شناخت از جوامعي كه با آنها ارتباط اندكي داشته ايم امري الزام آور و مؤثر براي حفظ صلح است. من هم لازم مي دانم از وزارت خارجه آلمان براي حمايت از اين پروژه و پذيرش پيشنهاد همكاري كه قريب به يك سال پيش از سوي اينجانب مطرح شد، قدرداني نمايم و تأكيد كنم خرسندم از اين جهت كه حاصل اين اعتماد امروز اثري مهم با نفاست هنري و اعتبار علمي به شكل دوزبانه است كه خود نشان مي دهد مي توان با اعتماد و همكاري طرح هاي تازه و پروژه هاي جديد را نيز به سرانجام رساند.

همچنين در اين برنامه به پرسش هاي حضار پيرامون مسائل زير پاسخ داده شد:

ملاحظات:

  •  از آقاي هانس برگر سئوال شد آيا مشكلاتي با عكس گرفتن در ايران داشتيد؟ چون مي گويند در اسلام عكسبرداري ممنوع است؟ آيا بوده جاهايي كه اجازه ندادند عكسبرداري كنيد؟ برگر در پاسخ گفته خير. مي دانيد كه سينماي ايران جهاني است و كيفيت بسيار بالايي دارد، عكسبرداري مهم نيست آن چيزي كه مي خواهيد عكس بگيريد مهم است. من مي خواستم با عكسبرداري ياد بگيرم و اين هدف من بوده كه بروم براي عكسبرداري و ياد بگيرم عكسبرداري درباره فرهنگي افرادي كه نمي شناختم. از هر جايي كه مي خواستيم مي توانستيم عكس بگيريم  و در ميان شيعيان مشكلي با استفاده از ابزارهاي مدرن اطلاع رساني نيست. مي دانيد محرم ترين و مقدس ترين اماكن مذهبي خود قبر و حرم هاي امامان هست، كه در اين بخش هم ممنوعيت وجود نداشت.
  • از وي سوال شد آيا حرم و صحن را هم توانستيد عكسبرداري كنيد؟ برگر چنين گفت كه «نمي خواستم اين حرم ها را عكسبرداري كنم احترام مي گذارم و نياز نيست هر جايي كه مي خواهيم برويم انسان بايد تحفظ هم بكند ما غربي ها هر جايي كه مي رويم مي خواهيم عكس بگيريم ولي خوب است كه آدم به حرم ديگران هم احترام بگذارد و جاهايي كه خيلي صميمانه است و محرم هست را هم نياز نيست بروم و خودم نمي خواستم عكسبرداري كنم و عكسبرداري نكردم.

براي مشاهده تصاوير سفارت ايران در برلين به گالري تصاوير سايت مراجعه فرماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۲ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۱۳:۴۷ توسط:iranembberlin97 موضوع:

محمد جواد ظريف مهمان آقاي فرانك والتر اشمايل ماير وزير امور خارجه المان شد10.7.97

محمد جواد ظريف مهمان آقاي فرانك والتر اشمايل ماير وزير امور خارجه المان شد

 

به دنبال اقدامات پسا برجامي و ديدار و گفتگوهاي وزير امور خارجه كشورمان با كشور هاي مختلف اين بار وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران مهمان وزير امور خارجه جمهوري فدرال المان شد.

درچارچوب رايزني‌هاي منظم شكل گرفته ميان جمهوري اسلامي ايران و جمهوري فدرال آلمان، جناب آقاي دكتر ظريف وزير امور خارجه ايران به دعوت رسمي همتاي آلماني خود جناب آقاي فرانك والتر اشتاين ماير، عصر چهارشنبه مورخ ٢٦ خرداد وارد برلين شد و در توقف چند ساعته خود ضمن ملاقات و گفتگو با وزير خارجه آلمان، در ضيافت افطار آقاي اشتاين ماير كه به افتخار ايشان و هيأت همراه ترتيب داده شده بود، شركت نمود.


طرفين در اين ملاقات كه در محل ساختمان تاريخي ميهمان‌سرا و آكادمي وزارت خارجه آلمان برگزار شد، در خصوص مسايل مختلف مورد علاقه از جمله روابط في‌مابين، روند اجراي برجام و موضوعات منطقه از جمله آخرين وضعيت سوريه و عراق به تبادل نظر پرداختند.


وزراي خارجه ايران و آلمان پيش از آغاز افطار با حضور در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به همگرايي ديدگاه‌هاي دو كشور در خصوص مسايل منطقه، از روند روبه‌رشد روابط دوجانبه در تمامي ابعاد ابراز خرسندي نمودند. جناب آقاي دكتر ظريف با اشاره به وضعيت خطير منطقه و ضرورت مقابله همه جانبه با گروههاي تروريستي، اراده واقعي جامعه جهاني در قطع شاهرگ هاي حياتي لجستيكي و مالي اين گروههاي افراطي را شرط مبارزه واقعي و شكست تروريست‌ها دانست. ايشان همچنين تاكيد نمود كه حل پايدار بحران منطقه خاورميانه مستلزم راه حلي سياسي است.

براي اطلاع از آخرين اخبار و رويداد ها به سايت سفارت ايران در برلين مراجعه فرماييد

همچنين براي مشاهده تصاوير سفارت ايران در برلين به گالري تصاوير سايت مراجعه فرماييد

 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۰ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۴۷:۰۲ توسط:iranembberlin97 موضوع:

گروه جوانان شوراي آلماني روابط خارجي با سفير جمهوري اسلامي ايران ديدار كردند9.7.97

 

گروه جوانان شوراي آلماني روابط خارجي با سفير جمهوري اسلامي ايران ديدار كردند

 

 

گروه جوانان عضو شوراي آلماني روابط خارجي با كارشناسان سفارت برلين و آقاي ماجدي سفير ايران در آلمان ديدار كردند.  در اين ديدار جوانان عضو شوراي آلماني روابط خارجي موسوم به (DGAP) كه در روز  روز سه‌شنبه ٢٥ آبانماه ١٣٩٥ در برلين برگزار شد،  پيرامون روابط ايران و آلمان، اتحاديه اروپايي و تحولات منطقه خاورميانه بحث و تبادل نظر شد و سئوالاتي مطرح و آقاي ماجدي رئيس سفارت ايران در برلين به آنها پاسخ دادند.

 در اين ديدار ضمن تبيين رويكرد سفارت ايران در زمينه طراحي پروژه‌هاي مشترك اقتصادي-فرهنگي در چارچوب خواهرخواندگي شهرهاي ايران و آلمان، يك فيلم كوتاه با موضوع ظرفيت‌هاي گردشگري ايران به نمايش گذاشته شد.

 براي مشاهده تصاوير سفارت ايران در برلين به گالري تصاوير سايت مراجعه فرماييد

 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۹ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۵۷:۴۳ توسط:iranembberlin97 موضوع:

كميته هاي ملي المپيك ايران و آلمان تفاهم نامه همكاري با همديگر امضا كردند8.7.97

كميته هاي ملي المپيك ايران و آلمان  تفاهم نامه همكاري با همديگر امضا كردند

 

رئساي كميته هاي ملي المپيك ايران و آلمان در نشستي كه با هماهنگي سفارت ايران در برلين برگزار شده بود با همديگر ديدار به بحث و تبادل نظر پرداختند و در انتها با امضا تفاهم نامه اي  براي همكاري هاي دوطرفه توافق كردند.

در اين يادداشت تفاهم بر اراده طرفين جهت ارتقاي روابط موجود و نيز بر ضرورت پيروي از منشور المپيك به عنوان مجموعه قوانين ناظر بر فعاليت جنبش المپيك و ارزش‌هاي اخلاقي در ورزش تاكيد شده است. طرفين همچنين توافق نموده‌اند در زمينه مبارزه با دوپينگ كه بطور واضح اصول اخلاقي تصريح شده در مفاهيم المپيك را نقص مي كند، همكاري كنند.

همكاري‌هاي فني، تبادل مربي و استفاده از تجربيات ورزشي در رشته هاي مختلف، برگزاري اردوهاي تمريني براي تيم‌هاي مختلف ورزشي و كلاس‌هاي آموزشي و مربيگري در چارچوب تنظيم شده توسط كارشناسان ورزشي دو كشور از مفاد اين يادداشت تفاهم همكاري است.

كميته ملي المپيك آلمان در چارچوب برنامه‌هاي بين‌المللي وزارت خارجه آلمان، تجربيات مربيان آلماني را در اختيار ايران قرار خواهد داد و جهت شركت كارشناسان ورزشي ايران دردوره‌هاي آموزشي در آلمان در رشته‌هاي دو و ميداني و فوتبال تسهيلات لازم را براي كميته ملي المپيك ايران فراهم خواهد نمود.

براي مشاهده تصاوير سفارت ايران در برلين به گالري تصاوير سايت مراجعه فرماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۵۰:۵۲ توسط:iranembberlin97 موضوع:

جمعي از بانوان كارآفرين ايران به هماهنگي سفارت ايران در برلين از ايالت نيدرزاكسن آلمان بازديد كردند

جمعي از بانوان كارآفرين ايران به هماهنگي سفارت ايران در برلين از ايالت نيدرزاكسن آلمان بازديد كردند

 

بانوان كارآفرين و فعال ايران متشكل از هيئتي بيش از 20 نفر و با همراهي چند تن از كاركنان سفارت برلين در حوزه اقتصادي  از تاريخ 3 الي 6 مهر ماه سال جاري به منظور ملاقات و گفتگو با نمايندگان صنايع  و شركت هاي تجاري ايالت نيدرزاكسن آلمان  به شهر هانوفر سفر كردند.

 اعضاي اين هيات ايراني به همراه دوتن از رايزنان اقتصادي سفارت جمهوري اسلامي ايران در برلين در نشستي كه توسط اتاق بازرگاني ايالت نيدرزاكسن برگزار شد شركت جسته و با برخي از اعضاي اتاق مذكور و نمايندگان شركت هاي آلماني در خصوص توسعه مناسبات تجاري گفتگو نمودند. هيات اعزامي از كشورمان همچنين از چندين شركت فعال آلماني  كه در زمينه هاي مختلف صنعتي ، بهداشتي و دارويي  فعاليت مي كنند بازديد و در كارگاه آموزشي  تحت عنوان Women Power in Management شركت كردند.

 اعضاي اين هيات كه با هماهنگي اتاق بازرگاني مشترك ايران و ايالت نيدرزاكسن و با برنامه ريزي و هماهنگي سفارت ايران در برلين به آلمان سفر كرده بود با برخي مقامات وزارت اقتصاد و كار ايالت نيدرزاكسن نيز ملاقات و در ضيافت شامي كه به افتخار ايشان برگزار شده بود حضور يافتند. 

براي مشاهده تصاوير سفارت ايران در برلين به گالري تصاوير سايت مراجعه فرماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۷ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۰۳:۱۶:۴۸ توسط:iranembberlin97 موضوع:

مسافران قطار ‌هزار و يك‌شب به ايران رسيدند

مسافران قطار ‌هزار و يك‌شب به ايران رسيدند

 

شايد وقتي به ايران مي رسيدند انتظار چنين استقبال گرم و مهمان نوازي را از طرف ايراني ها نداشتند. مسافران قطار هزار و يك شب وقتي به ايران رسيدند با فرش قرمزي روبه رو شدند كه مختص انها پهن شده بود. اين قطار پس از گذر ار تركيه وارد ايران شد و پس از چند بازديد از چند شهر ايران مجددا ايران را ترك خواهند كرد.

 قطار با ١٠ دقيقه تأخير وارد ايستگاه راه آهن تهران شد و مسافران اين قطار مثل مسافران قطارهايي كه پيش از اين به ايران آمده بودند، عمدتا گردشگران سالمندي بودند كه بسياري از آنها اولين بار بود كه از ايران ديدن مي‌كردند. ٧٠ نفري كه ٤٠ نفر آنها آلماني،١٦ نفر سوييسي، ٥ نفر آمريكايي، ٢ نفر اتريشي و يك نفر هم هلندي‌تبار بود.

قطار «هزار و يك شب» به‌رغم نام جذاب و فرهنگي‌اش در ظاهر تفاوت چنداني با قطارهاي مدرن امروزي و تجملات اضافه‌اي نداشت جز اين‌كه در كوپه‌هاي آن روشويي‌هاي اختصاصي و ميني‌بار كوچكي شامل يك يخچال و ميزي تاشو تعبيه شده بود كه گردشگران مي‌توانستند به راحتي روي آن غذا بخورند، امكان رفاهي ساده‌اي كه سفر طولاني براي آنها را ساده‌تر مي‌كرد


تنها چيزي كه اين قطار منقش به پرچم تركيه را به داستان‌هاي‌ هزار و يك شب ربط مي‌داد، تصوير پشت پنجره اولين واگن‌‌هاي قطار بود، تصوير و درواقع پوستر بزرگي كه روي آن تصاوير يك زن و مرد شبيه به سيماي آدم‌هاي افسانه‌اي داستان‌هاي ‌هزار و يك شب ديده مي‌شد و البته چهره آشناي دختري شايد شبيه به شهرزاد قصه‌ها با همان ابروهاي به هم پيوسته، چشمان درشتِ كشيده و لبان غنچه‌اي كوچك. دختري كه هم مي‌توانست شهرزاد قصه‌هاي ايراني باشد يا دختر قصه‌هاي ‌هزار و يك شبي كه حالا هنوز هم در ميان كشورهايي كه در مرز فرهنگي ايرانِ قديم زندگي مي‌كنند، رايج است و قصه‌هايش هنوز شنيده و خوانده مي‌شود

قطار اين گروه از گردشگران خارجي بامداد سه‌شنبه، پنج خرداد وارد ايران شد و اين گردشگران ٥ روز را در ايران گذراندند و در اين روزها براساس برنامه زمان‌بندي كه در اين سفر براي آنها پيش‌بيني شده، يك شب را در قطار و يك شب را در هتل گذرانده‌اند. آنها پيش از ورود به ايران با همين قطار شهرهاي مختلف تركيه را گشته‌ بودند. در ايران اما ٥ روز بيشتر نماندند و در اين مدت زمان كوتاه ابتدا از يزد ديدن كردند پس از آن به اصفهان رفتند و در هتل عباسي، بهترين و مجلل‌ترين هتل اصفهان شبي را صبح كردند. مقصد بعدي شيراز و ديدار از تخت رستم، تخت جمشيد و پاسارگاد بود و بعد از شيراز راهي تهران شدند تا در آخرين روز حضورشان در ايران ديدني‌هاي تهران را ببينند و به اين ترتيب سفر چند روزه‌شان در ايران به پايان برسد و با همان قطاري كه آمده‌اند، بروند.

 چرا اين قطارها مهم شده‌اند؟

 اگرچه هر ‌سال تعدادي از گردشگران خارجي از ايران ديدن مي‌كنند اما آنها در همه زمان‌ها به‌طور پراكنده وارد كشور شده و بي‌سر و صدا هم خارج مي‌شدند. آنچه در يك‌ سال اخير ورود گردشگران خارجي به صورت زميني و با قطار را به اتفاقي تبديل كرده، آن قطار مجللي بود كه براي اولين بار ٩٦ نفر را از ١٤ كشور جهان به ايران آورد و اخبار و حواشي مربوط به سفر بسيار گرانقيمت گردشگران آن قطار در كانون توجه رسانه‌هاي داخلي و خارجي قرار گرفت. قطاري كه همه مسافرانش در سلامت آمدند و به گفته خودشان با تصوير تازه‌اي از ايران رفتند

همين تصوير تازه بود كه داوطلبان تازه‌اي را براي سفر با قطار به ايران تشويق كرد و اين سفرها آن‌قدر براي گردشگران خارجي جذاب بوده كه مجريان اين تور در ايران به «شهروند»، گفتند تا پايان‌ سال ٢٠١٥ ميلادي يك قطار ديگر از گردشگران خارجي هم به ايران مي‌رسد. استقبال گردشگران خارجي از اين سفر زميني درحالي است كه اصولا در فرهنگ سفر و زندگي ايرانيان سفر كردن با قطار انتخاب دست چندم است. «اورنگ خسروي»، مدير ايراني قطار ‌هزار و يك شب به «شهروند»، گفت: «اين قطار كشور تركيه است كه به صورت چارتر براي استفاده اين گروه از گردشگران مورد استفاده قرار گرفته و گردشگران هم سفر خوب و راحتي با قطار داشتند و در طول سفر مشكلي نداشتيم. مسافران اغلب مي‌گفتند ما فكر نمي‌كرديم ايران سيستم ريلي به اين خوبي داشته باشد البته ما هم تلاش كرديم اين قطار كاملا طبق زمان‌بندي و بدون تأخير يا با حداقل تأخير حركت كند


تنها حركت منظم قطارها و تعهد به برنامه زمان‌بندي آن نيست كه از سوي ايران در طول اين سفر براي تأمين رضايتمندي گردشگران جدي گرفته شده كه ديروز در ايستگاه راه آهن تهران همه به نوعي البته به‌طور غيرمحسوس آماده بودند كه امنيت براي ورود و انتقال همه اين گردشگران فراهم باشد و مشكلي پيش نيايد. ايران پيشتر در جريان ورود و خروج گردشگران خارجي با همان قطار مجلل بوداپست هم تدابير امنيت ويژه‌اي را براي تأمين امنيت و سلامت سفر گردشگراني كه وارد ايران شده بودند، پيش‌بيني و اجرا كرد

يكي از پرسنل ايستگاه با لباس‌هاي سفيد و درجه‌هاي مشكي و طلايي در همان حيني كه كارش را انجام مي‌داد، مي‌گفت: «هر سه قطاري كه به تهران آمده با همين شرايط و دقت زياد و حالت آماده باش وارد و خارج شده چون اگر كوچك‌ترين آسيبي به يكي از اين گردشگران خارجي برسد بازتاب‌هاي جهاني پيدا مي‌كند

با وجود اين‌كه به نظر مي‌رسد برگزاركنندگان اين برنامه در ايران سعي دارند تصوير متفاوت و ماندگاري از ايران در ذهن گردشگراني كه با قطار مي‌آيند ثبت كنند اما مراسم استقبال از آنها در هر ايستگاهي و اجراي برنامه‌هايي مثل اهداي يك شاخه گل و بسته‌اي كه حاوي اقلام فرهنگي است آن هم با حضور ده‌ها عكاس و فيلمبردار بيش از آنچه به نظر مي‌رسد هم براي گردشگران خسته‌كننده بوده و هم البته باعث شگفتي

«آنه اورلا»، زن سالمند آلماني كه همراه اين قطار ابتدا به تركيه رفته و بعد به ايران آمده همان‌طور كه عينكش را روي صورتش جابه‌جا مي‌كند درباره تجربه سفرش به ايران و اين‌كه چطور تصميم گرفته از اين كشور ديدن كند، گفت: «در آلمان دوستان ايراني زيادي دارم و از آنها درباره فرهنگ ايران و سبك زندگي ايرانيان شنيده بودم و دوست داشتم اين فرهنگ را به‌ويژه زندگي خانوادگي آنها  از نزديك ببينم. مردم ايران خيلي راحت با ما ارتباط گرفتند و ما در اين سفر مشكلي در ارتباط گرفتن با مردم و مسائل روزمره نداشتيم. من اين كشور را كشور دوست‌داشتني و مردمانش را آدم‌هاي همراهي ديدم كه خيلي زود با ما ارتباط مي‌گرفتند.


از نگاه «پيتر»، يكي ديگر از مسافران سوييسي اين قطار كه پيرمردي با موهاي سفيد بود و كلاهي آفتابگير بر سر گذاشته بود هم تجربه سفر به ايران تجربه خوبي بوده. او ايران را «كشوري زيبا و داراي معماري منحصربه‌فرد به‌ويژه در ارتباط با ساختمان‌هاي تاريخي» توصيف كرد و گفت: « آثار تاريخي كه در ايران ديدم به‌ويژه مساجدش در اصفهان و يزد و شيراز معماري بسيار منحصر به فردي داشتند و در اين سفر زميني منظره‌هاي فوق العاده‌اي از ايران ديدم. من اولين بار است كه به ايران مي‌آيم. به نظرم همه چيز در اين سفر عالي بود فقط زمان اقامت و ماندن ما در ايران كوتاه بود، دوست داشتم اين‌جا را بيشتر مي‌ديدم
جدا از گردشگراني كه مي‌گفتند اين سفر تصوير متفاوتي از ايران برايشان ترسيم كرده البته افرادي هم بودند كه از شلوغي و ازدحام شهرهاي ايران لذت نبرده بودند و مي‌گفتند اين‌كه در شهرهاي مختلف مردم به‌طور مرتب از آنها عكس مي‌گرفتند برايشان آزاردهنده بوده، يكي از آنها گردشگري از كشور سوييس بود كه گفت: «به نظرم ايران كشور پيچيده‌اي است و اين‌كه در تمام مدت در شهرهاي مختلف يا همين حالا وقتي وارد ايستگاه شديم عكاس‌ها منتظر بودند تا از ما عكس بگيرند به من حس خوبي نداد. از طرف ديگر خيابان‌هاي اين كشور بسيار كثيف است و در هر نقطه‌اي از آنها ساخت و سازي درحال انجام است، حتي در بناهاي تاريخي كه بايد براي استفاده و ديدار گردشگران آماده باشد هم ساخت‌وساز و كارگاه بر پا بود.» 

 اكثريت گردشگراني كه ديروز در ايستگاه راه آهن تهران با خبرنگاران گفت‌وگو مي‌كردند، در اين گپ و گفت‌ها برخورد مردم با خودشان را بسيار دوستانه توصيف مي‌كردند. آنها مي‌گفتند در اين سفر پنج روزه با مشكل، ناامني و خطري مواجه نشده‌اند و البته بسياري هم در پاسخ به اين پرسش كه دوست داريد در سفر ديگري به ايران برگرديد، جواب مي‌دادند كه حتما علاقه‌مند به سفر ديگري هستند و دوست داشتند مدت اقامتشان در ايران طولاني‌تر باشد

يكي از آنها «مارتين»، از معدود گردشگران جوان‌ اين گروه گفت: «تقريبا تمام شهرهايي را كه در ايران ديدم دوست داشتم، اصفهان را بيشتر. البته به من گفته‌اند تهران هم شهر مدرن زيبايي است و اميدوارم امروز بتوانم بخشي‌هايي از تهران را ببينم. به نظرم ايران كشور بسيار زيبايي است و هر زماني كه بتوانم و برايم ممكن باشد دوست دارم دوباره به اين‌جا سفر كنم.» 

به گفته او، يكي از دلايلي كه گردشگران خارجي كمتر ايران را به‌عنوان مقصد سفر انتخاب مي‌كنند اين است كه پيشنهادها و به اصطلاح آفرهاي خوبي براي سفر به ايران دريافت نمي‌كنند و آژانس‌هاي خارجي در اين زمينه فعال نيستند درحالي‌كه براي كشورهاي ديگري مثل تركيه آفرها و پيشنهادهاي خوبي هست و الان هم درواقع اين تورهاي تركيه هستند كه مسافران خارجي را به ايران هم مي‌آورند و ديدار از تعدادي از شهرهاي تاريخي مشهور ايران را به برنامه‌هاي سفرشان اضافه كرده‌اند.» مارتين مي‌گويد اين تجربه يعني تجربه خوشايندش از سفر به ايران را به دوستانش منتقل مي‌كند چرا كه به گفته او اكثر آنها ايران را در شرايطي كه او ديده تصور نمي‌كنند.

 سومين قطاري كه گردشگران خارجي را پس از دولت روحاني به ايران آورد حالا از مرزهاي كشور خارج شده است، با توريست‌هايي كه اكثرشان در آخرين سال‌هاي عمر و شايد آخرين سفرهايشان ايران را براي ديدن انتخاب كرده بودند و حالا مي‌گفتند انتظار نداشتند ايران را اين‌قدر آرام، زيبا و امن ببينند. گردشگران پيري كه شايد راه آمدن جوان‌ترها را باز كنند

براي ديدن مطالب مشابه به سايت سفارت ايران در برلين مراجعه فرماييد.

براي مشاهده تصاوير سفارت ايران در برلين به گالري تصاوير سايت مراجعه فرماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۷ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۰۳:۱۲:۲۴ توسط:iranembberlin97 موضوع:

ايران و آلمان با هم تفاهم نامه كنسولي براي اسان تر شدن شرايط ويزا امضا كردند4.7.97

 

ايران  و آلمان با هم تفاهم نامه كنسولي  براي اسان تر شدن شرايط ويزا امضا كردند

 

 

سند تفاهم‌نامه كنسولي ميان ايران و آلمان  به منظور اسان تر شدن شرايط ويزا و ورود و خروج تجار و بازرگانان و دانشجويان و اساتيد دانشگاهي و ... در تاريخ ٥ مرداد ١٣٩٥ توسط مديران كنسولي وزارات خارجه‌ دو كشور در برلين به امضا رسيد.

طرفين در ديداري كه به همت سفارت ايران در برلين برنامه ريزي شده بود تفاهم نامه اي را به امضا رساندند. در اين سند در خصوص ارائه تسهيلات بيشتر  كنسولي براي اتباع كشور مقابل از جمله صدور رواديد كثير المسافره با اعتبار طولاني مدت براي بازرگانان و سرمايه گذاران و تسريع در صدور رواديد براي دانشجويان، اساتيد دانشگاهها و نخبگان علمي و فرهنگي كشور مقابل توافق كردند. بر اساس سند مذكور همچنين در زمينه گسترش همكاري ميان پليس دو كشور در امر مبارزه با تروريسم، جنايات سازمان يافته، قاچاق انسان و مواد مخدر، رسيدگي به امور زندانيان و همكاري در زمينه بازگشت داوطلبانه پناهندگان تفاهم گرديد.

قرار است اجلاس بعدي كنسولي ايران و آلمان سال آينده ميلادي در تهران برگزار گردد. 

براي مشاهده تصاوير سفارت ايران در برلين به گالري تصاوير سايت مراجعه فرماييد

 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۰۴:۰۱:۱۲ توسط:iranembberlin97 موضوع:

تعزيه در قاره سبز به همت سفارت ايران در برلين

تعزيه در قاره سبز به همت سفارت ايران در برلين

 

 

با تلاش و رايزني هاي فرهنگي سفارت ايران در برلين قرار است از 13 مهر ماه نمايش فرهنگي، مذهبي و اسلامي تعزيه به سبك تعزيه قزوين در آلمان و لهستان اجرا شود.

سيد علي موجاني ، رايزن فرهنگي ايران در سفارت برلين ضمن تاييد اين خبر گفت: قرار است اين نمايش به سرپرستي سيف الله شكري در المان و لهستان اجراهايي داشته باشند. براي اينكه اين اتفاق مبارك رخ دهد سفارت ايران در برلين ، انستيتو حافظ و زايطن فررهنگي ايران در المان  و كنسولگري ايران در هامبورگ با هم همكاري كرده  و مقرر شده اين مراسم در شهر هاي برلين و هانبورگ و فرانكفورت اجرا شود.

ايشان اظهار داشتند اين برنامه قرار است 10 روز هم براي ايرانيان مقيم آلمان و هم در مراسم رونمايي از كتاب مقتل الحسين  در نمايشگاه بين المللي كتاب فرانكفورت  براي عموم مردم اجرا خواهد شد.

رايزن فرهنگي  سفارت ايران در برلين اظهار داشت: در تلاش هستيم تا با همكاري رايزن فرهنگي ايران در ورشو لهستان برنامه هاي مشابهي هم در اين كشور داشته  باشيم.

قرار است تعزيه خواني در آلمان به زبان فارسي باشد ولي در لهستان اين برنامه ترجمه لهستاني هم خواهد داشت.

سيف الله شكري به عنوان سرپرست گروه تعزيه قزوين و  پژوهشگر موسيقي سنتي و آييني و تعزيه هم اظهار داشت: در پنج سال گذشته برنامه هايي در خارج از كشور داشته ايم و اين اولين بار است كه با همت سفارت برلين در اروپا اجرا خواهيم داشت.

وي در خصوص تعزيه خوانان اين مراسم گفت: خود بنده به عنوان سرپرست گروه انجام وظيفه خواهم كرد ولي سه نفر ديگر از اساتيد تعزيع خواني سبك قزوين آقايان استاد محمد بخشي نيا، امير صفري و محسن گيوه گش اين مهم را تقبل كرده اند.

 

تعزيه هنري ايراني و شيعي

شكري اذعان داشت كه تعزيه تنها هنر و تئاتر خاص مردم شيعه و ايران است و در كشور هاي ديگر اگر هم باشد خيلي ابتدايي و الگو گرفته از ايرانيان است.

وي هدف از اجراي اين مراسم با هماهنگي سفارت ايران در برلين را معرفي هنر  و جنبه هاي خاص اين مراسم به مجامع علمي دنيا  و اروپا دانست.  موسيقي تعزيه يكي موسيقي سنتي و اييني ايران و متعلق به 500 سال پيش است كه اصيل ، فاخر و بكر باقي مانده است. ضمن اينكه تعزيه هنري برگرفته از نقالي، پرده خواني ، شمايل گرداني و مينياتور است.

شكري برنامه تعزيه خواني در المان و لهستان را اينگونه بيان كرد كه در 13 مهر ماه به آلمان خواهند رفت  و 10 روز در اين كشور حضور خواهند داشت كه هفت روز اجرا و سخنراني خواهند داشت و پس از آن به لهستان خواهند رفت.

وي در پايان اين سنت و هنر ايراني را ارج نهاد و گفت: سن تعزيه خواني هر روز بالاتر مي رود و نياز است عده اي از جوانان جاي اين تعزيه خوانان را بگيرند. اما متاسفانه جايي وجود ندارد تا اين هنر آموزش داده شود.

 

  براي مشاهده تصاوير سفارت ايران در برلين به گالري تصاوير سايت مراجعه فرماييد

 

 

 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۰۳:۵۱ توسط:iranembberlin97 موضوع:

ايرانيان خارج از كشور با اين طرح با ميهن باز مي گردند

ايرانيان خارج از كشور با اين طرح با ميهن باز مي گردند

 

  طرح تسهيل ورود ايرانيا نخارج از كشور تصويب شد. اين طرح از تاكيدات رياست جمهوري روحاني بود كه آقاي قشقاوي تاييد تصويب اين طرح را اعلام كردند.

 

حسن قشقاوي، معاون پارلماني، كنسواي و امور ايرانيان وزير خارجه كه صبح امروز در سالن علامه جعفري وزارت امور خارجه در نشست خبري حضور داشت با بيان اين كه طرحي تحت عنوان تسهيل ورود ايرانيان به داخل كشور تصويب شده است خاطرنشان كرد: اين طرح از دستورات اكيد رييس‌جمهور بود كه حاصل جلسات نهادهاي ذيربط با مشاركت وزارت امور خارجه بوده و سرانجام تصويب شد.

 
وي ادامه داد: همه هموطنان خارج از كشور با مراجعه به نمايندگي‌هاي وزارت خارجه مي‌توانند درخواست گذرنامه و يا برگه جايگزين براي ورود به ايران داشته باشند.

 
قشقاوي خاطرنشان كرد: به همه گفته‌ايم كه بدون توجه به اسناد اقامتي آن‌ها مي‌توانند برگه ورود ارائه دهند و به محض آنكه سندي از سوي فرد كه نشانه‌ ايراني بودن او باشد ارائه شود نمايندگان ما موظف هستند گذرنامه يا اسناد مطابق با آن را ارائه دهند.

 
معاون وزير امور خارجه با بيان اين كه هموطنان ما مي‌توانند به محض ورود به كشور با ارائه سندي كه ايراني بودن آن‌ها را نشان دهد مجوز ورودبه كشور را دريافت كنند افزود: آن‌ها از اين طريق مي‌توانند ورود آساني داشته باشند و هيچ نيازي به بررسي در خارج از كشور نيست. آنها به راحتي مي‌توانند وارد كشور شوند و هيچ برگه و يا سندي درباره‌ اسناد اقامتي آن‌ها از سوي ناجا يا ساير ارگان‌ها خواسته نمي‌شود. بنابراين هر سندي كه نشان دهد فرد ايراني است براي دريافت گذرنامه و ورود به كشور كفايت مي‌كند.
 

قشقاوي با اشاره به مثبت بودن تلاش‌هاي وزارت خارجه در آزادي زندانيان گفت: با 28 كشور نشست‌هاي منظم كنسولي داريم و به 42 كشور 3 موافقت‌نامه معاضدت قضايي در امور مدني و كشوري و همچنين انتقال محكومان و استرداد مجرمين را ارائه داديم كه برخي از آنها مانند تركمنستان آن را امضاء كردند.
 

وي ادامه داد: همچنين با برخي از كشورها موافقت‌نامه نداريم ولي انتقال مجرمين صورت گرفته است مانند انتقال مجرمين ميان ايران و ارمنستان و چين. در رابطه با تركمنستان نيز طي 4 ماه اخير 53 ايراني عفو و آزاد شده‌اند و ما نيز 9 تركمن رابه اين كشور انتقال داديم. علاوه بر اين بايد بگويم 80 درصد زندانيان در خارج از كشور جرم مواد مخدر دارند. در 4 سال اخير تعداد زندانيان مواد مخدر ما در عربستان به صفر رسيده است.

 
معاون وزير امور خارجه با ابراز تاسف از غرق شدن مهاجران غير قانوني ايراني تصريح كرد: ‌90 درصد از افرادي كه از طريق قاچاقچي به خارج از كشور مي‌روند غرق مي شوند.

 
وي ادامه داد : آزاي 600 نفر كه در حدود 40 كشور زنداني بودند حاصل رشد گسترده‌ سفارتخانه‌هاي ما در خارج از كشور است. علاوه بر اين آزادي 13 ايراني مشمول تحريم، (زندانياني كه به دليل تحريم‌ها به زندان افتادند) حاصل نبرد جدي قضايي بين مقام هاي قضايي ايراني و آمريكايي بود كه در اين نبرد هميشه ايران برنده بوده است.

 
قشقاوي با اشاره به مثبت بودن تلاش‌هاي وزارت خارجه در آزادي زندانيان گفت: با 28 كشور نشست‌هاي منظم كنسولي داريم و به 42 كشور 3 موافقت نامه معاضدت قضايي در امور مدني و كشوري و همچنين انتقال محكومين و استرداد مجرمين را ارائه داديم كه برخي از آنها مانند تركمنستان آن را امضاء كردند.
 

وي ادامه داد: همچنين با برخي از كشورها موافقت‌نامه نداريم ولي انتقال مجرمين صورت گرفته است مانند انتقال مجرمين ميان ايران و ارمنستان و چين. در رابطه با تركمنستان نيز طي 4 ماه اخير 53 ايراني عفو و آزاد شده‌اند و ما نيز 9 تركمن رابه اين كشور انتقال داديم. علاوه بر اين بايد بگويم 80 درصد زندانيان در خارج از كشور جرم مواد مخدر دارند .در 4 سال اخير تعداد زندانيان مواد مخدر ما در عربستان به صفر رسيده است.

 
معاون وزير امور خارجه با ابراز تاسف از غرق شدن مهاجران غير قانوني ايراني تصريح كرد: ‌90 درصد از افرادي كه از طريق قاچاقچي به خارج از كشور مي‌روند غرق مي شوند.

 
وي ادامه داد : آزاي 600 نفر كه در حدود 40 كشور زنداني بودند حاصل رشد گسترده‌ سفارتخانه‌هاي ما در خارج از كشور است. علاوه بر اين آزادي 13 ايراني مشمول تحريم ، (زندانياني كه به دليل تحريم‌ها به زندان افتادند) حاصل نبرد جدي قضايي بين مقام هاي قضايي ايراني و آمريكايي بود كه در اين نبرد هميشه ايران برنده بوده است.

 
قشقاوي با اشاره به برگزاري سفر حج عمره گفت: احتمالا از اول تا 10 فروردين ماه سفر عمره گذاران را به عربستان نخواهيم داشت.

 
وي همچنين گفت: در خصوص لغو رواديد با كشورهاي همسايه مشكلي نداريم به جز همسايگان شرقي كه نمي‌توانيم مانند ساير همسايگان آنها را دنبال كنيم كه آن هم به دليل عرض اين كشورها است.
 

وي ادامه داد: براي دانشجويان خواهان ادامه تحصيل در رشته‌هايي كه تحريم بودند و همچنين ارسال ارز براي آنها به خارج از كشور نيز فعاليت‌هاي خوبي داشتيم و درباره‌ي مشكلات به وجود آمده براي دانشجويان مشغول تحصيل در نروژ نيز فعاليت‌هايي صورت گرفت كه مانع اخراج بسياري از آنها شد.
 

قشقاوي در پايان در رابطه با چند صياد ايراني كه در مرز تركمنستان دستگير شده بودند خاطر نشان كرد:‌خوشبختانه هر 4 نفر آنها سالم و آزاد هستند.

براي اخبار بيشتر به سايت سفارت ايران در برلين مراجعه فرماييد

 

براي مشاهده تصاوير سفارت ايران در برلين به گالري تصاوير سايت مراجعه فرماييد

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۴۴:۴۸ توسط:iranembberlin97 موضوع:

در دانشگاه هاي آلمان كرسي شيعه شناسي تاسيس مي شود

در دانشگاه هاي آلمان كرسي شيعه شناسي تاسيس مي شود

 

 

 فضاي نا مناسب اين روز ها و جنگ ها نرم عليه شيعه گسترش علم شيعه شناسي در دنيا را به يك ضرورت مبدل كرده است. بنا بر اين با توجه به  نبود كرسي‌هاي شيعه‌شناسي در كشور آلمان و منطقه آلمان‌زبان ضرروت تاسيس آن در دانشگاهاي اين كشور احساس مي شد. بر اين اساس پس از پيگيرهاي چند ساله و انجام مذاكرات طولاني با دو دانشگاه فرانكفورت و مونستر و با حمايت ها و تلاش هاي سفارت ايران در برلين  بستر لازم جهت تأسيس كرسي مطالعات شيعي با محوريت شيعه دردانشگاه مونستر و نيز كرسي حافظ در دانشگاه فرانكفورت فراهم گرديد.

بر اساس توافقات به عمل آمده ميان دو طرف در چارچوب قرارداد منعقده سه ساله ، در گام نخست، دانشگاه مونستراقدام به ايجاد يك كرسي موقت براي يك استاد مدعو ايراني جهت تعليم و معرفي فرهنگ و تمدن شيعي و ايراني خواهد نمود.

هزينه سالانه اين كرسي 80 هزار يورو در سال برآورد شده است .

اين كرسي از آغاز ژانويه سال 2015 تا پايان سال 2017 به فعاليت خود ادامه خواهد داد و پس از آن، امكان تمديد قرارداد براي مدت دو سال با توافق طرفين وجود دارد.لازم به ذكر است اين كرسي، نخستين كرسي است كه به طور رسمي، موظف به معرفي فرهنگ شيعي مي باشد. به زعم صاحب‌نظران، اين موضوع، واقعه‌اي بسيار مهم در تاريخ تبادلات فرهنگ ايراني ـ شيعي با منطقه آلماني‌زبان به حساب مي‌آيد.

صرف‌نظر از اولين تبادلات علمي ميان اروپا و اسلام كه به روزگار تصرف بخش‌هايي از امپراطوري روم شرقي بازمي‌گردد، نخستين بار در اواخر قرن 18 ميلادي، اولين كرسي شرق‌شناسي در پاريس تأسيس شد. انجمن شرق‌شناسي آلمان نيز در ميانه قرن 19 و در سال 1845 ميلادي تأسيس شد. در تمام اين روزگاران، دو نكته در معرفي اسلام در اروپا قابل مشاهده است؛ نخست معرفي اسلام توسط نمايندگان تمدن اروپايي و دوم معرفي اسلام توسط برادران اهل سنت. يعني از يك سو خود اروپاييان به طور غيرعلمي و سپس در دانشگاه‌ها به طور آكادميك به معرفي درك خويش از اسلام پرداختند و از سوي ديگر، اروپا از زمان عمر بن خطاب تا فروپاشي امپراطوري عثماني، هميشه با اسلام سني مواجه بوده؛ با آن جنگيده، از آن شكست خورده، بر آن پيروز شده و به هر حال تصويري از اسلام در خلال اين جنگ‌ها به دست آورده است.
نبود هيچگونه جايگاه و يا كرسي رسمي شيعه‌شناسي در اروپا، بيانگر اين مطلب است كه شيعيان در معرفي انديشه خويش، سالياني طولاني است كه هيچ امكان و فضايي ندارند و شايد كمترين شناخت از شيعه در اين جامعه وجود داشته باشد، بنابراين راه‌اندازي اين كرسي مطالعات شيعي با محوريت ايران به عنوان اولين گام، از اهميت فراواني برخوردار است كه زمينه‌ساز گام‌هاي بعدي براي معرفي صحيح شيعه در جامعه آلماني‌زبان است.

در سال‌هاي گذشته، برخي كشورهاي مختلف اسلامي ، در تأسيس كرسي‌هاي اسلامي در دانشگاه‌هاي منطقه آلماني‌زبان بسيار كوشيده و در نقاط مختلف، چنين موقعيت‌هايي را ايجاد كرده‌اند. همچنين دولت آلمان از سال 2007 به طور غيررسمي و از سال 2010 رسماً به تأسيس كرسي‌هاي الهيات اسلامي در پنج شهر آلمان اقدام كرده است. در حال حاضر در اين مؤسسات در مجموع حدود يك هزار دانشجو در مقاطع مختلف مشغول تحصيل و حدود 70 استاد، دانشجوي فوق دكتري و دكتري در حال كار هستند. از اين ميان البته تنها دو يا سه نفر شيعه هستند كه در يكي دو مورد، اين انتساب بيشتر نوعي سنت خانوادگي و نه دغدغه يا تعلق فكري است.

 پس از درك ضرورت و فوريت تأسيس كرسي‌هاي مطالعات شيعي، اقدامات لازم براي انجام  مذاكراتي طولاني با دو دانشگاه فرانكفورت و مونستر آغاز گرديد. پس از گذشت يك سال، اين مذاكرات با دانشگاه فرانكفورت به نتيجه رسيد و در گام نخست، اين دانشگاه اقدام به ايجاد يك كرسي موقت براي يك استاد مدعو براي تعليم و معرفي فرهنگ و تمدن شيعي و ايراني تحت عنوان كرسي حافظ، كرد.

براي احراز اين كرسي، چهارده نفر از اساتيد داوطلب از كشورهاي مختلف اقدام كردند كه پس از بررسي‌هاي لازم، كميته انتخاب، به يك مجموعه پنج نفري از افراد حايز صلاحيت رسيد و پس از يك مصاحبه حضوري، پروفسور رضا پورجوادي را براي احراز اين كرسي انتخاب كرد.

پورجوادي در ايران، كانادا و آلمان تحصيل كرده صاحب دو تأليف در انتشارات بريل و بيش از 30 مقاله در مجلات معتبر بين‌المللي است. تخصص پورجوادي، كلام، فلسفه و عرفان شيعه در دوره صفويه، است.

 براي مشاهده تصاوير سفارت ايران در برلين به گالري تصاوير سايت مراجعه فرماييد

 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۵۲:۳۵ توسط:iranembberlin97 موضوع: